Home › Żywienie podczas ciązy

Żywienie podczas ciązy

Ciąża wymaga przygotowań – dbałość o organizm jest niezbędna. Dziewczyna planująca zajście w ciążę powinna wybrać odpowiednie odżywianie, być aktywna fizycznie i żyć zdrowo. Wykonanie badań krwi jest także bardzo ważne.. Suplementacja witamin i minerałów również jest konieczna. Jeśli kobieta jest obarczona nadwagą to powinna pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej przed zajściem w ciążę. Jak ciężarna powinna się odżywiać? Dieta powinna być urozmaicona, raz w tygodniu trzeba zjeść rybę, raz-dwa razy w tygodniu konieczna jest potrawa mięsna, a dwa razy w tygodniu potrzebne są rośliny strączkowe. Warzywa, produkty zbożowe, owoce, nabiał i produkty są konieczne w diecie.

Każdemu daniu powinno towarzyszyć warzywo lub sałatka – jest to generalna zasada. Poza tym kobieta planująca ciążę ma spożywać trzy-cztery posiłki dziennie w odstępach czasowych co trzy-cztery godziny.

Wtedy nie będzie wygłodzona, uchroni się przed słodkimi, niezdrowymi przekąskami i ureguluje funkcjonowanie organizmu.

Umiarkowanie jest złotą zasadą – należy limitować ilość soli i spożywać małe porcje, tłuszcz nie może być najważniejszym składnikiem dań, podobnie jak cukier.

Nie należy spożywać glukozy, sacharozy, kwasów tłuszczowych.

Kobieta planująca ciążę powinna spożywać 1,5-2 litrów wody mineralnej.

Co należy suplementować? Kobieta zamierzająca zajść w ciążę powinna suplementować kwas foliowy, czyli spożywać go regularnie. Nadmiar witaminy A jest szkodliwy – pochodzi ona z pokarmów zwierzęcych oraz karotenów.

Nadmiar witaminy A jest szkodliwy, a jej niedobór powoduje komplikacje z byciem w odmiennym stanie.

Witamina D jest bardzo istotna, bo odpowiada ona za mocne kości oraz tzw.

gospodarkę wapniowo-fosforanową.

Zasoby kwasów omega-3 również są konieczne. Mają one wpływ na układ nerwowy oraz wzrok dziecka, a co najważniejsze – wspierają układ immunologiczny. Kwasy omega 3 znaleźć można w rybach morskich, owocach morza, oleju lnianym. Ciąża to czas szczególny i tak należy go traktować..


Zobacz:
Owoce acai nie tylko na uzyskanie ładnej sylwetki dla dorosłych osób
Najlepsze wykładziny gumowe
Podróż w nieznane!
Jak wydobyć naturalne piękno?
Ile zarabiają alpiniści przemysłowi?
Porost włosów - co należy wiedzieć na temat preparatów sprzedawanych w Polsce?
By {} | on Tuesday, April 25 2017 01:14